ANDIZ PEKMEZİ NEDİR? FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

andız pekmezi

fdg

ANDIZ PEKMEZİ:

 

Andız pekmezi yüksek rakımlı bölgelerde yetişen andız ağacının kozalaklarından elde edilen oldukça şifalı bir pekmezdir. Özellikle ülkemizde Akdeniz Bölgesi Toros dağlarında yetişen ve yapımı da oldukça zahmetli olan andız pekmezinin  faydaları saymakla bitmez. Öncelikle demir bakımından zengin olduğundan, kansızlığa karşı oldukça etkili olduğu ispatlanmıştır. Andız pekmezinin,  ciltte kaşıntı, sedef, öksürük, basur, alt ıslatma gibi problemlerde faydalı olduğu dile getirilmiştir. Aynı zamanda, alerji ve egzama gibi sorunlarda da vücuda dayanıklık vererek bu rahatsızlıkları önleyebilmektedir. Bunların yanında, andız pekmezi’nin saçlara kuvvet verdiği, karaciğere iyi geldiği, balgam söktürdüğü ve kanı temizlediği iddia edilmektedir.Andız pekmezinin zararlı olduğu düşünülemez. Ancak pekmezin yapımı sırasında ya da saklanması sırasında uygun koşulların oluşturulmaması nedeniyle zararlı etkileri olabilir. Bu diğer pekmez türleri içinde geçerlidir. Ardıç ağacı türlerinden olan Andız meyvelerinin içerisinde sert bir çekirdek bulunur ve bu çekirdeklerden andız tespihi de yapılmaktadır. tesbih,

Andız ağaçlarının çoğalması için bir de ardıç kuşuna ihtiyaç vardır. Ardıç kuşları, andız tohumlarını yerler ve mideleri dış kabuğu sindirdikten sonra kalan çekirdeği dışarı atarlar. Böylelikle toprakla buluşan iç çekirdek filizlenebilir. Andız meyvesinin dış kabuklarından ise andız pekmezi yapılmaktadır.

ds

Andız Pekmezinin  birçok faydalı olduğu alan varken andız pekmezi hakkında önemli bir noktayı vurgulayalım. Gerek andız ve gerekse diğer pekmez çeşitlerinde hatta, lokum, pişmaniye, bal ve reçellerle ilgili önemli husus ise, bu tür şekerli yiyeceklerin içerisinde bulunan HMF adlı ( Hidroksimetilfurfural, C6H6O3 ) kimyasal bir maddedir. Bu madde, kanserojen ve gen yapısını bozan oldukça tehlikeli bir maddedir. Çok yüksek ısılarda işlenmiş tüm şeker içerikli besinlerde oluşan bir maddedir. Bu nedenle; pekmez, bal veya herhangi bir şekerleme ürün alırken mutlaka çok kaliteli olmasına, düşük ısılarda vakumlama tekniğiyle üretilmiş olmasına dikkat edin. Yapılan araştırmalarda özellikle geleneksel yöntemle hazırlanmış pek çok pekmez türünde yüksek HMF oranına rastlanmıştır. Evde  yüksek sıcaklıklarda yapılan tatlılarda dahi bu tehlike mevcuttur. Bu tür pekmezlerin renkleri koyu olduğundan yüzden koyu renk andız pekmezini tüketmemelisiniz. Bunun yetişkinlere ve çocuklara oldukça zararlı olduğu söylenmektedir.Bu yüzden sanayi üretimi pekmezlerde HMF sınırlaması bulunmaktadır. Bu nedenle andız pekmezinin pişirme ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Ayrıca, andız pekmezi alırken iyi bir araştırma yapılmalı ve en kaliteli andız pekmezi temin edilmeye çalışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir