HURMA DİYETİ İLE 1 HAFTADA 5 KİLO-HURMA DİYETİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

hurma2

HURMA:

Hurma

Hurma palmiyegiller  familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Sıcağı, güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz. Türkiye’de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. Hurma bitkisi içerdiği demir ve potasyum mineralleri ile metabolizma hızını artırıcı etki yaratmaktadır. Ayrıca buna bir de bol miktarda lif barıdırmasını da ilave edebiliriz. 150 gram hurma da yaklaşık olarak 250 kalori var. Yaş hurmanın 150 gramında ise 100 kalori bulunuyor. Yani hurma ile zayıflamayı düşünüyorsanız yaş hurma tüketmekte fayda olduğu söylenebilir. Ama diğer yandan da kurutulmuş hurma, şeker bakımından çok daha yoğun olduğu için kan şekerini yani kandaki glisemik düzeyi dengelemekte ve açlığı bastırmaktadır. Hurma yemeklerden 40 dakika kadar önce 4 adet yaş hurma ya da 2 adet kuru hurma olarak tüketilirse iştahın bastırıldığı görülecektir.

 

HURMA DİYETİ:hurma2
Hurma  diyetinin zayıflamada en önemli diyet olma özelliğini hücre içi yağ yakımını hızlandırması ve vücudun oksijen harcamasını artırmasından geldiği düşünülmektedir.   Sağlıklı bir zayıflama için Ender SARAÇ hocanın önerdiği Hurmayı yoğurtla beraber kullanılarak 1 Haftada beş kilo vermek mümkün görünüyor. Şimdi Hurma yoğurt diyetimizle  ile ilgili önemli noktalara bakalım;

yoğurt

Hurma yoğurt diyeti bir hafta kadar süre ile uygulanabilir. Her öğünde 7 hurma ve bir kase yağsız yoğurt olmak üzere günde toplam 21 adet hurma ve 3 kase yoğurt ile yenilebilir. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekir; Hurmalar kaliteli ve temiz hurma olmalı. Ayrıca diğer önemli nokta hurma yoğurt diyeti uygularken kullanılacak hurmaları bir gece önce bir bıçakla yararak suya yatırın. Çünkü suda bekletilen hurmanın laksatif etkisi artmaktadır. Bu sayede ise vücutta tok tutucu özellik iki katına çıkmaktadır. Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu vitamin ve minareller fazlasıyla hurma ve yoğurtta bulunmaktadır. Ayrıca Hurma diyetinde  bol su içmek de bir o kadar önemlidir. Hurma diyeti ile bir haftada vücudunuzdaki yağ oranına göre  5-7 kilo vermeniz mümkündür.

Zayıflama amacı ile Hurma diyeti yaparken önemli olan nokta diğer diyet disiplinlerinde olduğu gibi; rafine şeker, rafine un ve mamulleri, beyaz ekmek, tuz, işlenmiş et ürünleri gibi gıdalardan tamamen uzak durulması gerektiğidir. Ancak Tam tahıllar az miktarda olsa tüketilebilir, tahıl yerine bakliyat  nohut, mercimek, fasulye vs. tercih edilmelidir.

Hurma diyetini tercih edenler, hurma diyetinin etkilerini ilk üç günde gördüklerini belirtmişlerdir. Bu sürede vücutta bağırsak hareketlerinin hızlandığı, kabızlık, şişkinlik gibi problemlerin büyük ölçüde azaldığı, vücudun hızlı bir yağ yakma sürecine girdiği belirtilmiştir.

Hurma diyeti ile ilgili hatırlatmadan geçemeyeceğimiz nokta ise; hurma diyeti sağlık sorunu bulunanlar, şeker hastaları ve hamileler için önerilmemektedir. Diğer yandan hurmanın kalorisi yüksek olduğu için hurmayı aşırı tüketmek kilo alımına neden olacaktır. Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi hurmanında aşırısından kaçmak gerekir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir