Muz Kabuğunun Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

0
87

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz kabuğunu bu yazıdan sonra artık çöpe atmaya kıyamayacaksınız. Bakalım nelere faydalıymış muz kabuğu?

  1. Muzun içeriğindeki sitrik asit dişlerin beyazlamasına yardımcı olan maddedir. Muzun kabuğunun yumuşak tarafını dişlerinize nazikçe sürtün. Ardından dişlerinizi fırçalayın. Düzenli olarak uygulamaya devam ettiğinizde dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.
  2. Antioksidan açısından zengin olan muz mikroplarla savaşarak siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller ve kurutur.Muzun kabuğundaki iltihap önleyici özellik, sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.Yüzünüzü temizledikten sonra muz kabuğunun iç tarafıyla cildinizin akneli kısımlarını muz kabuklarıyla ovmaya başlayın ve 20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.
  3. Muz kabuğunda bulunan polisakkaritler, sinek ısırığı sonrası meydana gelen şişlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içerisinde durdurur. Sinek ya da böcek ısırığının olduğu bölgeye 5 dakika muz kabuğunun içiyle ovmanız yeterli. 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Kaşıntı ve kızarıklığın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.
  4. Et benlerinin çözülmesine yardımcı olan enzimleri sayesinde et benlerinden de kurtulacaksınız. Muz kabuğundan et beninizin boyutuna uygun bir parça kesin. Muz kabuğunun iç kısmını benin üzerine yerleştirin ve yara bandıyla sabitleyin. Bir gece bekledikten sonra sabah o bölgeyi yıkayın. Her gün tekrarladığınız taktirde et benleriniz kuruyacaktır.
  5. Muz kabuğunun içerdiği A, B, C ve E vitaminleri cilt lekelerinin açılmasına yardımcı olur. Yüksek antioksidan sayesinde de siyah noktaları da yok eder. İki günde bir cildinizi muz kabuğuyla silin. Bu işlemin ardından yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kreminizi sürün.
  6. Muz kabuğu kıymık batmasında da oldukça etkili. Kıymık batan bölgenin üzerine muz kabuğunun iç kısmını yerleştirin ve bandajla sarın. Yaklaşık 5-6 saat bekledikten sonra bandajı açın. Bandajla beraber kıymık da olduğu yerinden çıkacak.
  7. Muz potasyum açısından da zengin bir meyvedir. Muzun kabuğunu bir gece suda bekletip çiçeklerinize gübre niyetinede kullanabilirsiniz. Çiçekleriniz eskisinden daha canlı olacaktır. Özellikle sardunya potasyumu çok sever muz kabuğu da sardunya ya çok iyi gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here