6 Aylık Bebek Menüsü,6 Aylık Bebekler Ne Yer?Ek Gıdaya Geçiş

0
2849
ek gıdaya geçiş

Bebekler ne yer ne içer diye düşünür anneler.. Ek gıdaya geçiş serüveni oldukça zor ve düşündürücüdür. Bu süreçte bebekler için sağlıklı ve en zararsız olandan başlamak en doğrusu. Bebeğiniz 4+ ve sonrasında kimisi ise 6+ aydan sonra başlar. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine en doğru zamanda ve bebeğinizin ihtiyacı olduğu zamanda başlamanız en doğrusu olacaktır. Kendi tecrübelerime dayanarak 4. ayı bitirdikten sonra ilk elma püresi ile başladım. İlk üç gün kuralına uyarak öğlen öğününde elma püresi ikindi vakti ise ev yapımı yoğurt tercih edebilirsiniz. Özellikle ek gıdaya başlarken öğlen vakitlerini tercih edin. Alerji durumunda daha çabuk müdahale edebilirsiniz. Bebeğinize biraz pütürlü yedirmeniz de fayda var yutma alışkanlıklarını geliştirmeleri için önemli bir adımdır. Şimdi bebeklere ek gıdaya geçişte neler yedirebilirsiniz onu inceleyelim.

Pirinç Unlu Muhallebi

  • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
  • 1 çay bardağı su
  • 3 yemek kaşığı keçi sütü veya 10 ml anne sütü
  • Tatlandırmak için ise pekmez tercih edebilirsiniz.

Yapılışı: Su ve sütü küçük bir tencereye koyun üzerine pirinç ununu ekleyip karıştırın. Kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Kaynayıp biraz ılıdıktan sonra bir tatlı kaşığı pekmezi de ilave edip biberona koyup bebeğinize verebilirsiniz.

Not: Biberon kullanmayacak iseniz kıvamını daha koyu yapıp meyve püreleri ile tatlandırabilirsiniz.

Yoğurt ve Yoğurttan Yapılan Püreler

Bebeğiniz için yoğurt oldukça ideal bir besindir. Üstelik 4 aydan sonra gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Ev de kendinizin yaptığı yoğurt tabi ki daha sağlıklı olacaktır. İsterseniz günlük çay bardağında mayalayıp verebilirsiniz. Daha taze ve yeterli olacaktır. Yoğurttan ne tür bir püre yaparım diyorsanız da buyurun tarife;

  • Elma püresi
  • Armut püresi
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Ev yapımı bebe bisküvisi.. hepsini karıştırıp rahatlıkla 6+ aylık bebeğinize yedirebilirsiniz.

Not: Elma yerine muz veya istediğiniz diğer meyvelerden koyabilirsiniz. Meyveleri püre haline getirmek için cam rende kullanmanızı öneririm. Cam rende meyvenin içinde ki vitaminleri yok etmeden rendeliyor.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.