Bakır Nasıl Parlatılır?

0
13358

Bakır Eşyaları Parlatma ve Temizleme Yöntemleri

Aşağıda sayacağımız parlatma sadece bakırdan yapılmış süs eşyaları için kullanınız.

Evlerinizde kendi imkanlarınız ile kararan ya da paslanan bakır süs eşyalarınızı yeniden parlatmanız ve ilk günkü rengine çevirmeniz mümkündür.

Bakır Parlatma Tozları: Bunun için  süpermarketlerden kolayca bulabildiğiniz bakır parlatma tozları en işlevsel yöntemlerden bir tanesidir. Bu tozları bakırın yüzeyine yumuşak bir bez yardımı ile uygulamanız gerekir. Burada bakırı çizmeden silmeye dikkat etmeniz önem taşımaktadır.

Sirke: Evler de bulunan malzemeler ile haricen bir toz kullanmadan da bakırları parlatmak mümkündür. Bunlardan bir tanesi olan sirke yönteminde ihtiyacınız olan öncelikle bir nemli bez ve sonrasında uygulayacağınız sirkedir. Burada hafif nemli halde olan bez ile bakır eşyanızı sildikten sonra, bir kez de aynı şekilde sirkeye batırdığınız bez ile silmeniz önerilir. Bu işlem sonucu bakır ilk günkü parlaklığını yeniden kazanacaktır.

Limon: Uygulayacağınız diğer bir pratik yöntemlerden birisi de limon yöntemidir. Burada ihtiyacınız olan bir limon ve biraz tuzdur. Ortadan ikiye kestiğiniz limonu tuza batırarak bakırı silmemiz gerekir. Kalıcı ve etkili bir çözüm için en az 5 dakika bakırı bu şekilde ovalayarak silmemiz önerilir.

Ketçap: Diğer bir yöntem  de ketçap yöntemi. (Ketçap yoksa salça ile de deneyebilirsiniz). Burada bakır eşyanızın üzerine ketçap döktükten sonra on dakika bekleyip tel ile ovmanız yeterli olacaktır. Bira da iyi bir oksit çözücüdür. Bu durumda üzerine bira döktüğünüz bakırınızı bir süre beklettikten sonra yumuşak bir bez yardımı ile silip kurulamanız gerekir.

Temizleme Sonrası Yapılması Gerekenler

Ovalayarak silinen bakır eşyanızı işlem sonrası kuru ve yumuşak bir bezle iyice kurutmanız gerekir. Islak kalan bakır eşyaların daha çabuk oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenme yapacağını unutmayın. Bu yüzden bakırı hangi yöntemi kullanırsanız kullananın işlem sonrasında kuru ve yumuşak bir bez yardımı ile iyice kurulayın.

Süs eşyası olarak kullandığınız bakırdan eşyalarını sakladığınız yerlerin kuru olması önemlidir. Nemli ortamlarda bakırlar daha çabuk matlaşacak ve kararacaktır.

Temizleme İşleminde Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler

Evlerinizdeki bakır eşyalarınızı kendi imkanlarınız ile temizlerken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle temizleme yöntemlerinin hepsi genellikle bakırdan yapılmış süs eşyaları içindir. İçinim temizliği için ise işi işin ustasına bırakmakta fayda vardır. Bizim önerilerimiz yalnızca dışını tekrar eski kırmızı parlak haline getirmek içindir. Ben bakırımı ketçapla parlattım. Sizde deneyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.