Beyaz eşyaların ömrünü uzatacak tavsiyeler

0
3080
Beyaz eşyaların ömrünü uzatacak tavsiyeler
Beyaz eşyaların ömrünü uzatacak tavsiyeler

Beyaz eşyaları kullanırken yaptığımız bazı hatalar maalesef beyaz eşyaların ömrünü kısaltıyor. İşte size beyaz eşyaların ömrünü uzatacak bazı tavsiyeler.

Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinenizin üzerine ağır eşyaları koymayın ve oturmayın. Çamaşır makinesine attığınız eşyaların ceplerini mutlaka kontrol edin. Çamaşır makinesinde sadece çamaşır makinesi deterjanı kullanın, diğer deterjanlar makinenizin bozulmasına neden olabilir. Çamaşır makineniz yıkamayı bitirdikten sonra hemen boşaltın. Çünkü çamaşırlar yıkandıktan sonra ağırlaşır ve ağırlaşan çamaşırlar tambura zarar verir, üstelik çamaşırın ıslak kalması çamaşırların da kokmasına neden olabilir.

Her yıkamadan sonra makinenizin lastik kısımlarını silin, makine çekmecesini çıkartıp yıkadıktan sonra tekrar yerine koyun. Küf oluşumunu engellemek için bu temizliği her yıkamadan sonra mutlaka yapın. Eğer makineniz kendi kendini temizlemiyorsa siz temizleyin. Bunu yapmak için boş makinenin içine bir miktar limon suyu ya da sirke ekleyerek en sıcak programda çalıştırın.

Buzdolabı

Buzdolabı en çok zararı taşıma esnasında görebiliyor. Buzdolabınızı taşıyacaksanız ya da yeni alınan buzdolabını eve taşırken buzdolabı baş aşağı taşınmamalı ve 40 dereceden fazla yatırılmamalı. Kompresör yağının buzdolabının bütün sistemini bozabilir. Eve getirilir getirilmez buzdolabını hemen çalıştırmayın. Bunu yapmak da kompresör yağının sızmasına neden olabilir. İşinizi sağlama almak için buzdolabını çalıştırmadan önce 4-6 saat bekleyin.

Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymayın. Bu buzdolabı için zararlı olduğu kadar yemeğin de bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda sıcak yemeklerin buzdolabına koyulması enerji tasarrufunu da etkiler.

Eskiden buzdolapları senede 2 kez buzu eritilip temizlenirdi, günümüz buzdolaplarının sistemi daha çok geliştiği için buna gerek yok. Ancak zaman zaman içinin boşaltılıp temizlenmesi gerekir.

Buzdolabının arkasındaki tozları ve örümcek ağlarını zaman zaman temizleyin. Buzdolabının fişini mutlaka çektikten sonra elektrik süpürgesi yardımıyla tozları ve örümcek ağlarını temizleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi

Bulaşıkları daima bulaşık makinesine dizerken ters dizin. Evde bir bulaşık fırçası bulundurun ve bulaşıkları makineye dizmeden önce bu fırça yardımıyla yiyecek artıklarını ve yağları temizleyin, ayrıca mutfak eşyalarınızın üzerinde etiket olmamasına dikkat edin. Bunlar bulaşık makinesinin filtresinin tıkanmasına neden olabilir.

Bulaşıkları yıkarken makine deterjanları kullanın. Bulaşıkları makineye dizerken birbirlerine temas etmemesine dikkat edin, bulaşıkların su püskürtme kollarını engellememesi gerekir. Aksi takdirde su püskürtme kolları bozulabilir. Su püskürtme kollarının (pervanelerin) temizliğinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Bulaşık makinesi su püskürtme kolları (pervaneler) nasıl temizlenir?

Makinenizin üst pervanesinin ortasındaki somunu çevirerek, alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökün. Pervaneleri akan suyun altında iyice yıkayın ve pervaneler kuruduktan sonra yerlerine tekrar monte edin.

Bulaşık makinenizin filtrelerini de zaman zaman temizleyin. Çünkü filtrelerin tıkanması makinenizin erken bozulmasına sebep olabilir.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesinde iki adet filtre bulunur. Birisi merkez filtre diğeri ise süzgeç şeklinde dip filtredir. Bulaşık makinesinin bu filtrelerine ulaşmak için alt sepeti öne doğru çekin. Sepet çekildikten sonra bulaşık makinesinin ortasında silindir şeklinde bir filtre bulunmaktadır. Bu merkez filtredir. Bu filtreyi yukarı doğur çekerek yerinden çıkarabilirsiniz. Eğer filtre bu şekilde çıkmıyorsa, o zaman saat yönünün tersine çevirerek çıkarabilirsiniz. Süzgeç şeklindeki dip filtreyi de çekerek çıkartabilirsiniz.

Merkez filtre iki bölümden oluşur ve bu bölümler birbirinden ayrılmalıdır. Merkez filtre parçalara ayrıldıktan sonra hem merkez filtre hem de dip filtre su ile iyice yıkanmalı.

Bulaşık makinenize yeteri kadar tuz ve parlatıcı koyun. Bu sayede makinenizin ömrü uzayacak ve performansı artacaktır.

Mikrodalga

Hafif yiyecekler pişirirken yanına bir bardak da su koyun. Su, mikrodalgada ki radyasyonu emer. Mikrodalga fırınınızın üzerine bir şey koymayın. Mikrodalga fırını boşken çalıştırmayın. Boşken çalıştırmak magretronu bozabilir. Yumuşak bezlerle mikrodalganın içindeki kalıntıları ve yağları mutlaka her pişirmeden sonra temizleyin. Mikrodalgada, mikrodalga için uygun olmayan kaplar kullanmayın. Yiyecekleri gereğinden fazla pişirmeyin. Mikrodalganızın içine çok ağır şeyler koymayın.

Blender

Blenderi kaynar yiyeceklerde kullanmayın. Pişirdiğiniz yiyeceklerde blenderi kullanacaksanız biraz soğuduktan sonra kullanın. Blenderi uzun süre çalıştırmak motorunun ısınmasına neden olacaktır. Bu nedenle Blenderi uzun süre çalıştırmayın. Blenderi çalıştırırken 10 saniyede bir ara verin. Blenderinizin motor yuvasına her hangi bir sıvı girmediğinden emin olun. Blenderinizi kuru ve sert yiyeceklerle kullanmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.