Evde Canlı Çiçek Bakımı

0
2751

Evde baktığımız çiçekler neden çiçekcilerde ki gibi açmaz merak konusu. Rengarek açan çiçeğe heves edip alırız ama bir süre sonra solar ve bir daha açmazlar. Peki neden açmazlar onu biraz inceleyelim:

 1. Çiçekler de tıpkı insanlar gibi vitamin,mineral ve demire ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacını ise genelde gübreden alırlar fakat yine de yeterli olmaz onların rengarenk açmasına. Gübre dışında destekler gereklidir.
 2. Yine tıpkı insanlar gibi sevgiye ihtiyaç duyarlar. Konuşulmaya ihtiyaçları vardır. İlgisiz kalan çiçeğin türü ne olursa olsun solar veya çiçek vermez sahibine.
 3. Bir diğeri ise gün ışığıdır. Işığı, güneşi ve karanlığı yeterince alması lazım. Çiçeğin türüne göre nereyi seviyorsa ona göre bir yere konulmalı. Doğrudan güneş çiçekleri yakar kavurur. Bu yüzden çoğu çiçek dolaylı yollardan gelen gün ışığını sever. Cam kenarları uygundur.
 4. Bazı çiçekler yapraklarının ıslak kalmasını sever tıpkı bir küpeli gibi. Bazısı da sevmez hatta su yaprağında kalırsa o yer sararır. Tıpkı bir sardunya gibi. Çiçek bakımında bunlara dikkat etmek gerekir.
 5. Yerlerini çok sık değiştirmeyin.  En uygun köşeyi bulunca artık değiştirmemelisiniz.
 6. Fazla sulandığında da çiçek kökü çürümeye başlar.

Peki rengarenk çiçek açması için neler yapabiliriz?

Yukarda saydıklarımız dışında evde yediğimiz meyvelerin kabuklarında ki vitaminler onlar için kurtarıcı bir gübre olabilir. Hatta çiçek açmaz dediğiniz yıllarca küsüp açmayan çiçeğiniz bile bir bakarsınız açmış.

Evde Çiçekler İçin Doğal Gübre Nasıl Yaparız?

 • Yumurta kabuğu: Yumurta kabuğunu atıyorsanız hata ediyorsunuz. Onda ki kalsiyum çiçekler için inanılmaz harika bir gübre. Yumurta kabuğunu robotta çekip toz haline getirin hem saksı çiçeklerine hemde bahçede ektiğiniz her türlü canlının toprağına serpiştirin. Hem gübre olacak hemde topraktaki böceklenmeyi engelleyecek.
 • Haşlanmış Yumurta Suyu: Yumurtayı haşladıktan sonra suyunu soğutun ve çiçeklerinizi bu su ile sulayın. Yalnız yumurtayı haşlarken yumurta çatlamasın diye tuz eklemeyin. Aksi halde çiçek çürür.
 • Muz Kabuğu: Muzda ki potasyum çiçekler için çok faydalıdır. Sardunya potasyum çok sever. Bu sebeple muz kabuğunu bir gece su da bekletin ve çiçeklerinizi bu su ile sulayın.
 • Vitamin İlaçları: Çok doğal olmayan bir yöntem olsa da söylemekte yarar var. İlk bahar ve son bahar aylarında bu yöntem ile çiçekleri canlandırabilirsiniz. Doktorunuzun size verdiği vitamin, mineral veya folik asit ilaçlarını ezip su ile karıştırın. Çiçeği bu su ile sulayın. Bunu çok sık tekrarlamayın. Yıl da 2 veya 3 defa yapmanız yeterli olacaktır.
 • Bir Adet Çivi: Çiçeğin demir ihtiyacını karşılaması için toprağına gömeceğiniz bir adet çivi demir ihtiyacını karşılacaktır.

Mutlu Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.