Evde Çökelek Nasıl Yapılır? Yoğurt Ve Ayrandan Çökelek Yapımı

2
16399
çökelek tarifi
çökelek tarifi

Yoğurttan Çökelek Nasıl Yapılır?

Çökelek yörelere göre farklı isimlerle anılmaktadır. ham çökelek, keş, sürk ,mizni,ekşimik, minci isimleriyle de bilinmektedir. Çökelekle lor karıştırılmaktadır ama lor sütten çökelek ise ayran veya yoğurttan yapılmaktadır.

Çökeleğin kalorisi ise tam diyet yapanlara uygun üstelik tok tutucu özelliğe sahiptir. 100 gram çökelekte 215 kalori vardır ve neredeyse yağ hiç yoktur. Zaten ayran yapma esnasında yağ alınır ardından çökelek yapılır.

Çökelek Yapımı İçin Malzemeler

Çökelek yapmak için miktarı ister azaltıp isterseniz çoğaltabilirsiniz…

  • 1 kg yağsız yoğurt
  • 2 yemek kaşığı tuz

Yoğurdu harlı ateşte kaynayana kadar pişirin. Harlı ateş olmasının sebebi çökeleğin bembeyaz olması içindir. Kısık ateş olursa eğer çökelek kaldıkça sararır ve güzel görüntü elde edilmez. Bir taşım kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra tülbent yardımı ile süzülür. Tuz ile sonradan yoğrulur.

Ayrandan çökelek Yapımı

Ayrandan çökelek yapmak için öncelikle ayranın yağını çıkarıp öyle çökelek yapılır. Bunun için mikser, blender veya yayık makinesi olması gerekmektedir. Bunlar da yoksa el gücünüze güvenerek yoğurda kışın sıcak su katarak yazında soğuk su katarak bidon yardımıyla yağ çıkana kadar çalkalayın.. Tabi bu çok yorucu olacaktır. Ardından yağı çıkan ayranı yine kaynatıp soğutun ve tülbent yardımı ile süzün. Çökelek çabuk bozulan bir yiyecektir. Bu sebeple buzlukta muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Not: Bu vereceğim püf nokta anneannemden kalan bir bilgidir.. Eğer sütü hazır almıyorsanız çok kaynatmadan mayalandırın. Bu mayalanan yoğurdu ayran yaptıktan sonra yapacağınız çökelek hem tane tane hem bembeyaz hem de daha lezzetli olacaktır…

Servis Önerisi: İsterseniz içerisine pul biber,karabiber, kekik, dağ kekiği gibi baharatlarla karıştırılıp servis edebilirsiniz. Börekleriniz de ve kahvaltıların da gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.