Evde Peynir Nasıl Yapılır? Peynir Tarifi

0
1094
evde_peynir_tarifi
evde_peynir_tarifi

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Peynir Tarifi İçin Malzemeler

 • 5 kg çiğ süt
 • 1 tatlı kaşığı peynir mayası
 • Süzmek için: Temiz tülbent, Ağırlık yapması için taş

Peynir Tarifinin Yapılışı:

 1. Peynir yapmanın ilk önemli kuralı sütümüzün pastorize değil çiğ süt olması. Pastorize olmuş veya kaynatılmış sütten peynir kesinlikle mayalanmıyor.
 2. Çiğ sütümüzü tencereye alalım. Ocağın altını yakalım. Sütümüz elimize ısıracak dereceye gelene kadar ısınmalı.
 3. Ardından serçe parmağımızı yakma kıvamına geldiyse ocağın altını kapatıp  peynir mayasını ekleyelim. Tencerenin kapağını kapatıp 20-30 dakika arası mayalanması için bekleyelim. Çok bekletmeyelim aksi taktirde sulanır ve ekşimsi olabilir peynir.
 4. Peynir sertleştiyse sütümüz mayalanmış demektir. Şimdi temiz tülbente mayalanmış peyniri dökelim. Eğer size tek sefer yapmak çok geldiyse bir kaç tane tülbente peyniri boşaltın ve o şekilde süzdürün. (Detaylı tarifi aşağıda videomdan da izleyebilirsiniz.)
 5. Peynirleri tülbente koyduktan sonra bir tepsinin içine alın ve üzerine ağırlık yapsın diye taş koyun. 1 saat kadar da bu şekilde bekletin.
 6. Peynir süzülürken peynirin üzerine dökmek için su kaynatın. Su kaynayınca ve peynirin süzüldüğünden de eminseniz derin bir kaba peynirleri alın ve üzerine kayar suyu dökün.
 7. Su soğuyana kadar bekleyin. Su soğuyunca peyniri tülbentten çıkarın ve kaya tuzu ile tuzlayıp kaldırın. Ev yapımı peyniri yapmak işte bu kadar kolay.
 8. Vidolu tarifimi izlemek için aşağıda linke tıklayabilir, daha fazla tariften anında haberdar olmak için kanalıma ücretsiz abone olabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.. Afiyet olsun…

 

http://https://www.youtube.com/watch?v=H_zag4M4_bg

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.