Evelik otunun faydaları nelerdir?

1
8198
Evelik Otu
Evelik Otu

Evelik otu hakkında kısa bilgi

Efelek, düvelek, ılıbada, ılıbıdı, alabada, labada olarak da bilinen evelik otu çok faydalı bir bitkidir. Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yetişir. Evelik otunun ekşi olmayan yapraklarından Anadolu’nun bazı yerlerinde sarma yapılır. Ekşi yapraklı cinsleri ise kuzukulağı olarak bilinir. Evelik otunun zararlı türleri de olmasına karşın, yararlı olanları yaprakları için üretilmektedir.

Evelik otu haziran ve eylül aylarında salkım şeklinde yeşil çiçekler açmaktadır. Genellikle mayıs ve haziran aylarında toplanan evelik otu güneşte kurutulup bir süre dinlendirildikten sonra depolarda saklanıp sonbaharda ve kışın kullanılıyor. Görünüş olarak ise kuzukulağını andırmaktadır. Kuzukulağı ve evelik otu sonuçta aynı ailedendir.

Evelik otunun faydaları nelerdir?

Evelik otunun pek çok faydası bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Güç verir, iştah açar, ishale iyi gelir. İdrar artırıcı, kan temizleyici, hazmetmeyi kolaylaştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Bitkinin çiçek, kök ve yaprakları, ağrı, yara, egzama, sindirim problemleri, romatizma, hemoroid gibi rahatsızlara iyi geldiği tespit edilmiştir. Kışın kullanımı yaygın olan evelik otu kış soğuklarına ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Evelik otu bu faydaları sayesinde ilaç yapımında ve tıp dünyasında da kullanılıyor. Çünkü araştırmalara göre yapraklarında demir ve fosforun yanı sıra köklerinde ise nişasta ve antrakinon bulunuyor. Ancak bitkinin iştah açıcı özelliğinin bulunmasından dolayı kilo vermek isteyenlere önerilmiyor. Anne sütünü artırdığı için emzirme döneminde kullanılması tavsiye ediliyor. Vücutta su kaybını hızlandırdığı için böbrek hastaları tarafından dikkatli kullanılması gerekiyor.

Evelik otu çorbasının tarifi için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.