Gravyer peyniri, Kars Gravyeri nasıl saklanır?

2
1799
Gravyer Peyniri
Gravyer Peyniri

Gravyer peyniri ya da Kars Gravyeri nasıl saklanır?

Farklı peynir türlerinin farklı saklama koşulları bulunmaktadır. İnek sütünden yapılan Gravyer peyniri İsviçre’deki Gruyere peynirine benzemektedir ve belki de adı buradan gelmektedir. Büyük dilimler ya da bloklar halinde satılan gravyer peyniri 2 ay, dilimlenmiş gravyer peyniri ise 1 ay buzdolabında saklanabilir.

Gravyerin lezzetin ve tazeliğin koruması için kurutulmadan saklanması gerekir. Gravyer peynirinin ambalajını açtıktan sonra uygun bir şekilde sarmanız gerekir. Birçok peynirin hava ile temasının kesilmesi gerekir ancak peynirin hava temasını kesmek için çoğunlukla streç filmlere sarılırlar. Ancak streç filmler çok da sağlıklı değildir. Çünkü peynirin hava ile temasını keserken aynı zamanda da nem oranını olumsuz etkiler. Bu da peynirin lezzetinin değişmesine neden olur. Streç film yerine peynir kağıdı ya da sargı kağıdı kullanılmalıdır. Peynir kağıdı gözenekli yapısı sayesinde hem peynirin ihtiyaç duyduğu hava akımını sağlar hem de nem oranını koruyarak kurumayı engeller.

Gravyer peynirinin iki ay boyunca dondurucuda saklanabileceği belirtilmektedir. Ancak uzmanlar dondurucunun eksi 18 dereceye kadar çalıştığını ve bunun da peynirin içerisinde bulunan yağı dondurduğunu belirtmektedirler ve böylece dondurucudan çıkarılan peynir kesildiğinde kraker gibi dağılır.

Peynir nasıl saklanır? konusunu okuyarak peynir saklama koşulları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kars gravyeri nasıl yapılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.