Karadutun faydaları nelerdir?

1
1694
Karadut
Karadut

Karadut mevsimi geldi. Çevrenizde eğer karadut varsa, bu şifa kaynağından yararlanmaya başlayalım. Çünkü karadutun sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Meyve olarak karadutun yanı sıra yaprakları da birer şifa kaynağıdır.

Karadut, batı Asya’ya özgü bir ağaçtır. Karadut vücuda, vücut fonksiyonlarını geliştiren temel vitaminler ve mineraller sağlar.

Karadutun faydaları nelerdir? Karadutun sağlık amacıyla kullanılması

Karadutun sağlık için birçok yararı bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan bu meyve özellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Bu konudaki bir makaleye göre bir fincan karadut suyu insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu C vitamininin %85’ini içeriyor. Grip, burun kanaması ve göz enfeksiyonları genellikle yaprakların tüketilmesiyle tedavi edilir. Soğuk algınlığının tedavisinde de yapraklar kullanılabilir.

Ağaç kabuğunun tentürü diş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Karadut meyvesi ayrıca, erken yaşlarda saç dökülmesi, yaşlılarda kabızlık, kulak çınlaması ve idrar kaçırma tedavisinde kullanılır. Bitkisel ilaçlarda ise, genellikle bir renklendirme ve aroma maddesi olarak kullanılır. Diyabet tedavisinde kullanılan hemeopatik ilaçlar bu meyvenin yapraklarından yapılır. Ayrıca hipertansiyon, astım ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Karadut vücudu enfeksiyonlara karşı korumasının yanı sıra, kansere neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Karadutun vücudun kardiyovasküler sağlığını da güçlendirdiği belirlenmiştir. Karadut, kan damarı fonksiyonunu iyileştiren ve onları anjiyotensin hasarına karşı koruyan mükemmel bir resveratrol kaynağıdır. Karadutta bulunan güçlü bileşiğin nitrik oksit üretimini arttırdığı bilinmektedir, bu da kan damarlarını rahatlatır ve daralma ihtimalini azaltır. Bu, daha iyi kan akışı ve vücutta daha iyi kan dolaşımına neden olur.

Karadut, K vitamini bakımından da oldukça zengindir. Esansiyel vitaminin kemik matriksinde kalsiyum tutulumunu desteklediği ve idrarla kalsiyum atılımını azalttığı belirlenmiştir. Karadutun yüksek miktarda demir içerdiği tespit edilmiştir. Bu, kırmızı kan hücresi üretimini teşvik eder ve anemi ve yorgunluk gibi demir eksikliği ile ilişkili riskleri azaltır.

Sindirim bozukluklarından muzdarip insanlar karaduttan büyük ölçüde faydalanabilir. Bu meyve, sindirimi kolaylaştıran ve kabızlığı hafifleten bol miktarda diyet lifi içerir. Karadut kan kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılmaktadır. Karadut ağaç kabuğunun, parazitik kurtların vücuttan atan antelmintik ve temizleyici özellikler içerdiği de bilinmektedir.

Ayrıca, ağacın kök kabuğunun öksürük, astım ve idrar tutamama gibi rahatsızlıkları rahatlatan antitusif ve diüretik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Yaprakları da geleneksel olarak diyabet için bir ilaç olarak kullanılır.

Dahası, karadut erken yaşlanmayı engelleyen ve cilt lekeleri ve yaşlılık lekelerini gideren, lutein, beta-karoten, zeaksantin ve alfa karoten gibi zengin bir E vitamini ve karotenoid bileşikleri kaynağıdır.

Karadutun iyi geldiği vücut sistemleri

Karadut özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır. Bu meyveler, kalp ve kemik sağlığını destekler. Aynı şekilde, karadut kan dolaşımını artırır ve sağlıklı bir sindirim gelişimine yardımcı olur. Kardut, hem solunum hem de idrar yolları hastalıklarını rahatlatır. Aynı zamanda cilt sağlığını destekler.

Karadutu kullanma yolları

Karadut normal şekilde meyve olarak tüketilebilir. Aynı şekilde, tatlılar, salatalar ve et yemekleri gibi çeşitli yemek tariflerine eklenebilirler. Bu meyveler çeşitli içeceklerde de kullanılabilir. Karadut reçeli ve karaduttan pekmez yapılabilir.

Karadut Pekmezi Tarifi Videosu

Karadut Pekmezi Tarifi
Karadut Reçeli Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.