Kars kazı tarifi, kars kazı nasıl pişirilir?

0
3282

Kars kazı hakkında genel bilgi

Kars kazı tarifine ve nasıl pişirildiği konusuna geçmeden önce, Kars kazı ile ilgili biraz bilgi verelim. Bir çok yerde kaz yetiştirilir ancak Kars kazı artık ün yapmıştır. Kars kazı protein kaynağıdır ama kolestrolü kırmızı ete yakındır. Kars kazı kışın pişirilir, özellikle ilk kar düştüğü zamanlarda.. Kazlar kesilip, yolunduktan sonra ipe dizilerek soğuk havada 5-10 gün kurutulur. Zaten Karslılar soğuk havada bekletildiği için tadının başka kazlara benzemediğini söylerler, ancak tabi ki Kars kazının tek lezzeti soğuk hava değildir. İklimi, bitki örtüsü gibi nedenler de etkilidir.

Kars kazının pişirilmesi için ön hazırlık

Kars kazının pişirilmesi için iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan biri haşlanması diğeri ise fırında kızartılmasıdır. Pişirme işlemine geçmeden önce Kazın temizlenmesi gerekir. Kazın üzerinde bulunan telek artıkları temizlenir ve kuyruğunda bulunan yağ keseceği kesilerek atılır. Daha sonra kaz uzunlamasına ortadan ikiye parçalanır, parçalanan kaz tekrar ikiye bölünür ve temiz bir şekilde yıkanır.

Kars kazının haşlanması

Malzemeler

  • 1 adet kaz
  • 200 gr tuz
  • Haşlamak için su

Yaklaşık 200 gr tuz kaza iyice yedirilerek ovulur. Her yeri iyice tuzlandıktan sonra bir bir ipe takılarak dışarıda bir yere asılır ve üç dört gün soğuk havada bekletilir. Kars kazı zaten kışın tüketilir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi kaz soğuk havada bekletildikçe lezzetli olur.

Daha sonra kazı alarak tuzu gitsin diye ılık suda bekletin. Başka bir tencereye koyarak üzerine kaynamış su ilave edin ve ocağı yakarak tencerenin kapağını kapatın. Kaz orta ateşte 2-2,5 saat kadar yavaş yavaş kaynasın. Yalnız haşlama suyuna tuz eklemeyin, çünkü zaten öncesinde yeteri kadar kazı tuzlamıştık. Kazın erken pişmesi isteniyorsa düdüklü tencere de kullanılabilir.

Kars kazının fırında kızartılması

Haşlama sevenler yukarıda anlattığımız tarifi kullanmaları yeterlidir. Kızartma sevenler için ise tarif devam ediyor. Kazı yukarıda anlattığımız şekilde haşladıktan sonra suyunu bir kaba iyice süzelim. Bu suyu pilav yaparken de kullanacağız. Fırını önceden biraz ısıtalım ve kazı fırına koyup 160 derecede pişireceğiz, 1 saat sonra fırın derecesini 180’e ayarlayabilirsiniz. Kaz fırında pişerken bir bıçak yardımıyla kazın derisini ara ara delin, böylelikle kazın içinde bulunan yağ dışarı çıkacak ve bu da kazın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Delerken kazın gövdesini değil de derisini delmeye dikkat edin. Fırından çıkarmadan 15-20 dakika önce üzerine karabiber ve kırmızı toz biber serpin. Kırmızı toz biberi haşlama suyu ile karıştırıp fırça yardımı ile kazın her yerine de  sürebilirsiniz.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.