Kedi otu, kedi otu kökü ve kedi otu kökü çayının faydaları

0
1486
Kediotu kökü çayı
Kediotu Kökü Çayı

Kediotu kökü çayı, uykuyu düzenler, endişeleri azaltır, baş ağrılarının ortadan kaldırır, kalp çarpıntısını dindirir, sindirimi kolaylaştırır, zihni uyarır ve adet kramplarını tedavi eder. Sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Kediotu kökü çayı nedir?

Kediotu kökü çayı Valeriana officinalis (Tıbbi Kediotu) olarak bilinen Kediotu bitkisinden elde edilir. Binlerce yıldır geleneksel tıbbi uygulamalar için kullanılan çiçekli bir bitkidir. Daha spesifik olarak, bu bitkinin kökü genellikle kurutulur ve valerenik asit, flavononlar, alkaloidler ve seskiterpenlerin yüksek konsantrasyonuna bağlı olarak ilaçlarda kullanılır. Bu güçlü aktif bileşenler, bu bitki çayını dünya çapında yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra bir dizi anksiyolitik, sedatif ve anti-spazmodik özelliklere sahiptir.

Kediotu Kökü Çayının Faydaları

Kediotu kökü çayını içmek eğer Hiperaktivite, uykusuzluk, mide bozulması, bilişsel yavaşlık, adet krampları, kalp hırıltıları, migren ve baş ağrıları, anksiyete, stres ve depresyondan muzdaripseniz iyi gelir.

Uykuya yardımcı

Bir sedatif madde olarak, bu çay, uykusuzluk ya da huzursuz, kesintili uyku gibi uyku bozukluklarından muzdarip olan insanlar için iyidir. Bu çay hiçbir koşulda diğer uyku hapları ile birlikte alınmamalıdır, ancak bağımsız olarak alındığında, sabahları dinlendirici bir uyku ve ferahlık hissi verebilir.

Kaygı ve depresyon

Kediotu kökü çayının en yaygın kullanımlarından biri, anksiyeteyi ve stresi azaltmasıdır. Kökteki uçucu asitler ve yağlar nedeniyle, doğal yatıştırıcı ilaç özelliğine sahiptir ve bu çay, sakinleşmenize ve odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca zihinsel berraklık sağlayabilir ve depresyon duygularını ortadan kaldırabilir.

hiperaktivite

Hiperaktivite eğitim ve iş yaşamında büyük bir sorundur. Kediotu kökü çayı, bu hiperaktif semptomların azalmasına yardımcı olabilir ve kullananlarda stres hormonlarını ve vücuttaki gerginliği azaltırken, aynı zamanda bir şey konsantre olmaların ve odaklanmalarına da yardımcı olur.

Hazımsızlık

Eğer mide, kabızlık, şişkinlik, kramp, mide bulantısı veya hazımsızlıktan muzdaripseniz, kediotu kökü çayı içerisindeki antioksidanlar, pozitif kas fonksiyonunu uyarabilir ve bağırsaktaki spazmları azaltabilir. Bu, normal bağırsak hareketlerine ve rahatsızlığın azalmasına neden olur.

Baş Ağrısı ve Migren

Bir baş ağrısını veya migreni ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri, bir fincan kediotu çayıdır. Bu çayın doğal anti-enflamatuar özellikleri, kılcal damarlardaki iltihabı ve düşük tansiyonu hafifletebilir, bu da ağrıların ve çoğu baş ağrısını gidermeye yardımcı olur.

Adet krampları

Kadınlar, adet kramplarının aşırı derecede ağrılı olabileceğini bilir, ancak bir fincan kediotu çayı, anti-spazmodik ve yatıştırıcı niteliklere sahiptir, bu da bu semptomları kolayca ortadan kaldırabileceği ve adet sırasında rahatlama sağlayabileceği anlamına gelir. Ayrıca, adet döneminde sinirlilik veya anksiyeteye yol açabilecek ruh halini ortadan kaldırır.

Zihni güçlendirir

Araştırmalar, kediotu kökü çayının odaklanmayı, hafızayı ve sinirsel aktiviteyi güçlendirdiğini göstermiştir.

Kediotu Kök Çayı Nasıl Yapılır?

Eğer evde kediotu çayı yapmak istiyorsanız, sadece ılık su, kediotu kökü (kurutulmuş veya taze) ve acılığa karşı doğal bir tatlandırıcı gerekir. Bitkisel çayların genel olarak taze malzemelerle hazırlanması daha iyidir, ancak kediotu kökü çoğunlukla kurutulmuş veya toz halinde satılmaktadır.

Bahçenizde taze bitki olarak kediotu varsa ve kediotu çayı yapmak için daha sonra kullanmak üzere kurutmak isterseniz, bitkinin altındaki kökü toplayın. Kökleri iyice yıkayın ve açık havada kurumaya bırakın.

Ayrıca, 100 derecenin altındaki sıcaklıklarda da hızlı bir şekilde kuruyabilir, böylece kökteki bitki besin maddelerinde her hangi bir kayıp yaşanmaz. Kök tamamen kuruduktan sonra, küçük parçalar halinde doğrayabilir veya kökünü toz haline getirebilirsiniz. Her ikisi de kediotu kökü çayını demlemek için kullanılabilir, ya da taze kesilmiş kökleri kurutmak için beklemeden de kullanabilirsiniz.

malzemeler

2 çay kaşığı kediotu kökü (taze, kuru veya toz halinde)
2 bardak su (arıtılmış)
İsteğe göre 1 tatlı kaşığı bal veya şeker

Kediotu Kökü Çayı Tarifi

Adım 1 – Suyu ısıtın (kaynama noktasının biraz altında), ancak kaynatmayın; Aşırı ısı, kökte bulunan yararlı besin maddelerini nötralize edebilir. Su ılıktan biraz daha sıcak olmalı, ancak aşırı sıcak olmamalı.
Adım 2 – Kediotu kökünü suya ekleyin ve kabı kapatın.
Adım 3 – Kökün en az 10 dakika demlenmesini bekleyin; Tüm besin maddelerinin suya salınmasını sağlamak için 30 dakika kadar bekleyebilirsiniz.
Adım 4 – Karışımı süzün ve bal ya da şekeri ekleyin, çünkü kediotu kökü uzun süre demlendikten sonra kediotu kökü çayı oldukça acı olabilir.
Adım 5 – Kediotu kökü çayınızın tadını çıkarın!

Kediotu Kökü Çayının Yan Etkileri

İlk ve en önemlisi, sağlık yararı için kediotu kökü çayını kullanmadan önce, kediotu kökü için alerjiniz olmadığından emin olun. Kediotu kökü çayı içinde bulunan güçlü bileşikler nedeniyle, bazıları ciddi olabilen bir takım yan etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.