Limon Kabuğunun 9 Farklı Kullanım Alanları

0
1522
limon kabuğu kullanım alanları
limon kabuğu kullanım alanları

Limon Kabuğu Kullanım Alanları

Limon kabuğu da en az limon kadar faydalıdır. Limon vücut için gerekli emzimleri, C, P, Kalsiyum, potasyum, lif, sitrik asit gibi mineralleri içerir.

1- Limonda bulunan ait cildi temizler. Ölü deriyi atıp sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur.  Taze limon kabuğuyla cildinizi ovun ve ılık su ile yıkayın. Haftada 3 defa yapabilirsiniz.

2-Karıncaları Öldürmeden Yok Eder: Karıncalar limon kokusunu sevmezler. Limon karıncaları uzaklaştırır. Limon kabuğunu dörde bölün ve karıncaların geldiği yerlere bırakın.

3-Sararan Tırnak ve Dişleri Parlatır: Tırnaklarınızı sıcak suda 10 dakika bekletin limon kabuğu ile ovun ve yıkayın. 2-3 dakika sararan dişlerinizi ovun. Ilık suyla yıkayın.

4-Çaydanlık Temizleme: Çaydanlıkta biriken kireci temizlemek için çaydanlığı limon kabuğu ile kaynatın. Kirecin doğal bir yöntemle çözüldüğünü göreceksiniz.

5-Bulaşık Makinesi Kokusu: Bulaşık makinesine koyduğunuz yarım çekirdeksiz limon bulaşık makinenizin ferah kokmasını sağlayacaktır.

6-Oda Kokusu Kullanmada: Peteğin veya sobanın üzerine koyacağınız limon kabuğu evi güzel kokutacaktır.

7- Kötü Koku Gidermede Limon: Evde balık veya buna benzer kokusu ağır bir yemek yaptıysanız limon kabuğunu kaynatın kokuları giderecektir.

8-Burun Tıkanıklığını Gidermede: Burnunuz tıkalıysa limon kabuğunu kaynatın ve buharında nefes alıp vermeye çalışın. Bebeğiniz var ise bulunduğu odaya koyun. Burnun açılmasını sağlayacaktır.

9-Duşa kabin, cam ve fırın temizliğinde kullanılır. Duşa kabini limonla ovalayın ve durulayın su lekelerinden eser kalmayacak.

Sağlıkla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.