Mango nedir? Mangonun faydaları nelerdir?

0
1201
Mangonun Faydaları

Mango Nedir?

Mango, tropik bölgelerde yetişen lezzetli bir meyvedir. Mango, yaklaşık 4000 yıl önce Myanmar ve Doğu Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Günümüzde Hindistan en büyük mango üreticisi konumundadır.

Mango, meyvelerin kralı olarak bilinir. Mango, lezzetli olmasının yanı sıra, sağlık için de bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Mideyi rahatlatma özelliğine sahip bazı enzimler içerir, bu yüzden mideyi rahatlatmak için yıllarca mango kullanılmıştır. Mangonun kullanımı yaygınlaştıkça ve insanlar faydaları hakkında bilinçlendikçe birçok gıda üreticisi saf mango aroması içeren jöleler, reçeller, turşu ve baharat üretmişlerdir.

Mango lif açısından da zengin bir meyvedir. Her gün en az bir mango yemek kabızlık, basur, irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların belirtilerini ortadan kaldırır. Yapılan bazı araştırmalar diyet liflerinin belirli kanser türleri ve kalp rahatsızlıkları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yorucu etkinliklere katılmak vücudunuzdan potasyum eksilmesine neden olur. Mango, yüksek oranda potasyum içermektedir.

Maddeler halinde mangonun yararları

Genel sağlığımız için faydaları

Mango, genel sağlığımızı koruyan birçok vitamini içermektedir. Potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Yüksek tansiyonu olanlar için mükemmel bir ilaçtır. Selenyum, kalsiyum, demir ve fosfor içermesinin yanı sıra B2, B6, A, C, E, K vitaminleri bakımından zengindir. Bu yüzden mango bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan bazı rahatsızlıkları önler. Mangodaki güçlü antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri nötralize etme etkisine sahiptir. Kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve dejeneratif hastalıklar bu serbest radikaller yüzünden meydana gelmektedir.

Mangonun diğer faydaları

 • Kanseri önlemeye yardımcıdır. Yeni yapılan araştırmalara göre kolon kanseri, meme kanseri, lösemi ve prostat kanserine karşı koruduğu tespit edilmiştir.
 • Kilo almanıza yardımcı olur. 150 g mango vücut tarafından kolayca emilebilen 86 kaloriye sahiptir.
 • Sindirime yardımcı olur. Mangolar, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynarlar. İçerdiği sindirim enzimi sayesinde sindirimi kolaylaştırır. İçeriğindeki biyoaktif maddeler iştahı arttırır ve sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur.
 • Anemiye iyi gelir. Mangolar, demir bakımından zengin oldukları için anemi rahatsızlığı olanlara faydalıdır.
 • Hamileler için faydalıdır. Mango, hamilelik sırasında demir ihtiyacını karşıladığı için hamile kadınlar için faydalıdır.
 • Sivilce ve akneyi tedavi eder. Mango, cilt gözeneklerini açarak akneyi etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Cilt gözeneklerinin açılması, akneyi ortadan kaldırmanın en etkili yoludur. Mangoyu cildinizde kullanmak için posasını çıkarmalı ve cildinize sürmelisiniz. Cilde sürdükten on dakika sonra yıkayabilirsiniz.
 • Yaşlanmayı geciktirir. Mango, kolajen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Kolajen, kan damarlarını ve vücudun bağ dokularını korumaya yardımcı olur, bu da doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Göze iyi gelir. Yüksek miktarda A vitamini içermesi sebebiyle göz sağlığına da iyi gelir.
 • Beyin sağlığını geliştirir. Mango, beynin fonksiyonlarının gelişmesi ve korunması için çok önemli olan bol miktarda B6 vitamini içerir. Ayrıca mangoda bulunan glütamin asit konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diyabeti dengede tutar. Bu konudaki araştırmalar hala devam etmektedir. Ancak daha önce yapılan bazı araştırmalarda diyabet için doğal bir çözüm olduğu ortaya konmuştur. Mangonun yaprakları da diyabet için kullanılmaktadır. Yatmadan önce bir kaba 10 – 15 mango yaprağı koyup kabın kapağını kapatın. Sabahleyin suyu başka bir kaba süzdükten sonra aç karnına için. Bu yöntemin diyabet üzerinde olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
 • Mangoya alerjiniz varsa tüketmeyin. Bazı kişilerde şiddetli cilt alerjisine neden olduğu görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.