Mevlid Kandili Ne Demektir?Mevlid Kandilinde Yapılması Gerekenler?Mevlid Kandili Duası Nedir?

0
1708
2018 dini günler
2018 dini günler

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid kandilinde peygamber efendimiz S.A.S dünyaya gelmiştir. Bu sebeple mevlid; doğum zamanı,doğulan yer ve zaman anlamı taşımaktadır. Peygamber efendimizin doğduğu geceye mevlid adı verilmektedir. Kutlu doğum haftası olarak müslümanlar bu haftayı ibadet ederek geçirirler.

Mevlid Kandilin de Yapılması Gerekenler

Mevlid kandili gecesin de 4 rekat tesbih namazı kılınması tavsiye edilir.  Her kandil gecesin de yapılması gereken ibadetler şunlardır:

 • Boy abdesti alınmalı. Boy abdesti alırken; Yarabbi!’Biz bu abdestle dışımızı yıkarız,sen azimüşşan madd ve manev kirlerden kalbimizi temizle ve şu mübarek rebiüvvel ayının fazileti ve âdâbına mani olacak ahlâkı zemimelerden,bu almış olduğum abdesti temizlenmeme yardımcı ol Yarabbim’ diye dua edilir.
 • Kur’ânı Kerim okunmalı, dinlenmeli
 • Peygamber efendimize s.a.s salat_u selamlar getirilmeli.
 • kaza,nafile namazlar kılınmalı.
 • Tevbe ve istiğfar edilmeli
 • Bol bol zikirde bulunulmalı
 • Üzerimiz de hakları olan büyüklerimiz aranıp sorulmalı
 • Yoksul,kimsesiz,öksüz,yetim,hasta,sakat,yaşlı olanlar ziyaret edilmeli ve insanlar mutlu edilmeli.
 • Küs olanlar varsa barışmalı,gönül alınmalı,birbirlerine dua kardeşliği için de dua edilmeli
 • Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camiler de kılınmalı.
 • Kabirler ziyaret edilmeli
 • Kandil gecelerinin gündüzlerin de oruç tutabiliyorsa oruç tutulmalı
 • Bu özel gecede Hz. Muhammed SAV. çokca salevat-ı şerife okunulur. Bununla ilgili Ahzap suresi 33/56.ayetlerde Allah (cc) şöyle buyurmuştur.
 • “Şüphesiz Alah ve melekleri,peygambere çokça salat etmektedirler. Ey müminler! Siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin”.(Ahzâb 33/56)

 

Mevlid Kandili Duası

Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahiym

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım peygamberimiz Hz. Muhammed’e ve aline evladu iyaline salatu selam ve esenlikler eyle). Ey talihsizlerin sığınağı, Ey âcizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni! Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz bu Mevlid Kandili Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ya İlahel Alemin

İlk yarattığın nur Efendimiz’in nuruydu. Sen O’nu var etmeden evvel gündüzün geceden, baharın da kıştan farkı yoktu. İyilikler, kötülüklerle iç içe; akıl nefse yenik, ruh da bedenin esiri idi. O Güzeller Güzeli Varlığın sırrını keşfedip akla yüksek hedefler gösterdi düşünceye kapılar açıp insanın ebedlere namzet olduğunu âlemşümul bir dille haykırdı. Böyle bir elçiyi insanlığa bahşetmenden ve sayısız nice nimetlerinden ötürü sana sonsuz hamd ü senalar olsun Ya Rabbi! Güç ve kuvvet ancak kendisine has olan yüce ve büyük Allâh’ım! Mahlûkatın adedince, Zatının rızası, Arşının ağırlığı ve kelimelerinin toplamınca Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ve O’nun ehli ve ashabı üzerine salât ü selamla bir kere daha yâdederek huzûr-u İlahi’de el açıp yakarıyoruz.

Allahım!

Duamızın sonunda ‘Sana olan minnet ve şükran hislerimizi bir kere daha tekrarlıyor, Resûl-ü zîşânı, âlini, ashabını bir kez daha salavâtlarla anıyor ve dualarımızı kabul buyurmanı istirham ediyoruz. Ne olur, bizlerin dualarına icabet buyur ya Rabbi! Amin ve selamün alel murselin vel hamdü lillahi Rabbil-alemin’

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.