Mont Nasıl Temizlenir? Evde Mont Temizleme Yöntemleri

0
6393
deri_mont_nasil_temizlenir
deri_mont_nasil_temizlenir

Evde Mont Temizleme Yöntemleri

Kuru temizlemecide kimyasallar fazla kullanıldığından dolayı evde temizliği kendiniz yapmanızda yarar var. Peki evde mont nasıl temizlenir, yün kıyafetler nasıl temizlenir biraz inceleyelim:

Deri Mont Temizleme Yöntemi: Çamaşır makinesi, deterjanlar, sıkma, kurutma gibi programlar deriye ciddi zararlar verir, deri montu kurutup çatlatabilir. Deri montu temizlemek için bu iş için doğal yöntemler denemelisiniz veya deri temizleme krami gibi ürünler kullanmalısınız.

1- Vazelin İle Deri Mont Temizleme: Deri montu hafif nemli bir bezle silin. Ardından deri montunuzu zemine serin ve pamuğa 1 çay kaşığı kadar vazelin koyup bu pamuk yardımı ile deri montunuzu her yere eşit vazelin gelecek şekilde ovalayın. Dolaba kaldırmadan geniş bir askıya asıp dışarıda bir gün boyunca kurumasını bekleyin. Ertesi gün dolaba kaldırabilirsiniz. Vazelini deri çanta ve ayakkabı temizliğinde de kullanabilirsiniz.

2-Zeytin Yağı İle Deri Mont Temizleme: Montunuzu temiz nemli bir bezle silin. Ardından düz bir zemine serip pamuk veya makyaj süngerine az miktarda zeytin yağı ekleyip montunuza orantılı şekilde ovalayarak uygulayın. Bu işlemi sık sık tekrarlamayın. Tek bir pamuğa damlattığınız zeytin yağı yeterli olacaktır.

3-Deri Mont Bakım Kremi : İnternetten veya mağazalardan temin edebilirsiniz. Deri ayakkabı da kullanılan krem ile montunuzu silmemeye özen gösterin. Deri ayakkabıda kullanılan kremler ile montunuz için kullanılan kremlerin özellikleri farklı olabilmektedir. Zira ayakkabı için olan krem montunuzu sertleştirebilir.

Deri Montunuzu yılda bir kere zeytin yağı veya vazelin ile silin. Ayda bir defa ise nemli bir bez ile silip hava alan ortamda kendi halinde kurutmaya bırakın. Deri montunuza parfüm vs gibi iz bırakacak şeyler uygulamayın.

Deri mont saklarken hurç, kutu veya valiz içerisinde muhafaza etmeyin. Geniş askılarda dolaba asarak deri montunuzu saklayabilirsiniz.

4- Deri montun İç Kısmını Temizleme: Deri montunuzun içi kumaş ise eğer leğenin içine ılık su koyun. Beyaz sabun veya arap sabunu ile suyu köpürtün.  Montunuzu içine yatırın ve iç kısmını elinizle çitileyin. Ardından hemen durulayın. Askıya asarak kuru bir bezle deri montun dışını kurutun içini ise kendi halinde hava alan bir yerde kurutmaya bırakın.

Kaşe Mont Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaşe montunuzu çamaşır makinesinin elde yıkama bölümünde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Makineden çıkar çıkmaz askıya asıp kurumasını sağlayın.  Askı dolaba koyduğumuz ahşap geniş askılardır. İz bırakmayacak şekilde asarsanız sonrasında pişmanlık yaşamazsınız. Tüy bırakacak cinsten bir kaşe ise leğene su doldurup beyaz sabun veya arap sabunu ile lif yardımıyla nazikçe ovalayın durulayıp geniş omuzlu askıya asıp kurumaya bırakın.

Kaz Tüyü Mont Temizliği

Kaz tüyü montların çıkan tüylerini elinizle çekmek yerine makas ile kesin. Bu adımdan sonra üzerinde yazan maksimum 30 derece yıkama programında kaz tüyü montunuzu temizleyebilirsiniz.

Veya montun içerisine top koyup o şekilde makineye atabilirsiniz. Böylece tüylerin birbirine yapışmasına engel olmuş olursunuz.

Bir diğer yöntem ise üzerinize giyip banyo yapabilirsiniz.  Böylece dışı temizlenip içi de birbirine yapışmayacaktır.

Kuru Temizleme Etiketi Olan Kıyafetlerin Evde Bakım ve Temizliği

Kısaca kuru temizleme etiketi olan kıyafetleri evde nasıl muhafaza edelim ona değinelim. Yukarda yazılanlar dışında küçük dipnotlar eklemekte yarar var.

  • Kirli olmayan ama kötü kokan giysilerinizi temiz havada 48 saat havalandırın. Kötü kokulardan yıkamadan bu şekilde kurtulmanız mümkün.
  • Eğer kıyafetiniz işlemeli ise yıkamadan evvel varsa lekeli olan yerleri temiz bir bezi deterjan ve sıcak su ile yıkayın ve lekenin olduğu yere küçük dokunuşlarla nazikçe vurun. Silmeyin çünkü silme izi çıkabilir. Bu şekilde kıyafetiniz uzun ömürlü olacaktır.
  • Pamuk, polyester, naylon yada akrilik ağırlıklı giysileri kuru temizleme yapmadan da temizlemek mümkün. bu tür kıyafetleri elde veya makinede 30 derecede yıkayabilirsiniz.
  • Kıyafetleriniz güvelendiyse eğer bununda bir çözümü var. Kuru temizleme gerektirmez hemen. Kıyafetinizi bir gece buz dolabında bekletin ve çıkarıp sirkeleyin. Yıkamanız gerekiyorsa da makine de veya elde yıkayıp kıyafetlerinizde ki güvelerden kurtulabilirsiniz.
  • İpek, akrilik veya kaşmir gibi hassas kumaşlardaki lekelerin üzerine buhar tutup lekeyi yumuşatın ardından giysi fırçası ile lekeyi temizleyin.
  • Yağ dökülen kıyafete tuz ile ovalayın. Kırmızı şarap, vişne suyu ve yağ lekeleri için sodalı bez ile silin. Lekeler çıkacaktır.

Sağlıkla kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.