Müsli nedir? müsli nasıl yapılır? müslinin yararları nelerdir

0
2665
müsli nasıl yapılır, müsli tarifi, müsli nedir
müsli tarifi

Aslında yabancı kökenli bir sözcük olan müsli nedir?, müsli tarifi ve müsli nasıl yapılır? müslinin yararları nelerdir? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Müsli nedir?

Yazımızın başında müslinin yabancı kökenli bir sözcük olduğunu söylemiştik. Yabancı kökenli bir sözcük olduğu için müsli özellikle Avrupa kültürüne özgü bir besindir. Ancak son yıllarda Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmıştır. Müsli, tahıl tanelerinin yenilebilir duruma getirilmesi ve tahılların karıştırılması ile elde edilen bir tür yiyecektir. Müsli, yulaf ezmesi, çavdar, buğday gibi tahılların karıştırılmasıyla oluşturulur. Bazen bu karışıma kurutulmuş ve/veya taze meyveler de eklenir.

Müslinin yararları nelerdir?

Müsli yapımında tam taneli tahıllar kullanıldığı için lif, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir besindir. Müslinin süt ve yoğurt gibi protein açısından zengin başka besinlerle birlikte tüketilmesi müslinin yararlarını daha da arttırmaktadır. Diyet yapıyorsanız kilo almadan tatlı ihtiyacınızı rahatlıkla müsli ile giderebilirsiniz.  Lif açısından zengin bir besin olduğu için sizi uzun süre tok tutacak ve kilo vermenizi bile sağlayacaktır.  Ancak diyet amacıyla ve sağlıklı bir yaşam için tüketmek isteyenler aşağıdaki tarifte bulunan şeker miktarını azaltmaları gerekmektedir.

Müsliyi ne zaman tüketmek gerekir?

Müsli kilo vermenin yanı sıra sağlıklı bir yaşam için de tüketilmesi gerekir. Bu yüzden sabah kahvaltısında ve akşam üzeri acıktığınızda ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Müsli Tarifi, müsli nasıl yapılır?

Müsli tarifi malzemeleri

  • 500 gram yulaf (miktarı istediğiniz şekilde arttırıp, azaltabilirsiniz)
  • süt
  • 2 çay kaşığı yoğurt
  • taze meyveler
  • kuru meyveler
  • İsteğe bağlı olarak harnup pekmezi ve bal da ekleyebilirsiniz.

Müsli nasıl yapılır?

Derin bir kapta yulafın biraz üzerine çıkacak kadar su ekleyin, biraz beklettikten sonra suyu süzün ve suyu süzülmüş yulafa 2 çay kaşığı kadar yoğurt ekleyin ve karıştırın. Eklemek istediğiniz taze ve kuru meyveleri ufak ufak dilimleyerek ekleyin. Üzerine bir miktar süt, pekmez ve balı da ekleyerek karıştırın. Bu karışıma kuruyemişler de ekleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.