Papatya çayı ve papatya çayının faydaları

0
1383
Papatya Çayı
Papatya Çayı

Papatya çayı piyasadaki popüler çay çeşitlerinden biridir ve güçlü anti-inflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu çayın en önemli yararları arasında cildi koruma, stres düzeylerini düşürme, uykuyu düzenleme ve adet kramplarını azaltmak sayılabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, gastrointestinal sorunları tedavi eder ve karındaki şişkinliği azaltır.

Papatya çayı nedir?

Papatyagiller familyasından elde edilen bu bitkinin kurutulmuş çiçekleri, farklı bitkisel ve doğal ilaçlar için kullanılır. Aynı zamanda en popüler çay bitkilerinden biridir. Papatya çayı güzel tadı ve erişilebilirliğinin yanı sıra, sağlık yararları için de yıllardan beri kullanılmıştır. Bu çayda flavonoidlerin, seskiterpenlerin ve diğer güçlü antioksidanların varlığı, insan vücudu üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bir içecek olarak yaygın bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra, özütü de kapsüller ve aromaterapi yağlarında kullanılır. Papatya losyonları, çeşitli cilt sorunlarından kurtulmak için belirli durumlarda lokal olarak da uygulanabilir. Yatıştırıcı doğası nedeniyle, genellikle sabun, şampuan ve bebek mendili gibi bebek ürünlerinde kullanılır.

Sağlık için yararları

Sağlık için en önemli yararlarından ve kullanımlarından bazılarını daha yakından inceleyelim.

Cilt bakımı

Papatya çayı, antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Papatya çayının lokal olarak uygulanması, tahrişleri veya egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi eder. Ayrıca önemli ölçüde iyileşme sağlar, yüzdeki lekeleri ve kırışıklıkları azaltır. Oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve bağışıklığı güçlendirerek cildiniz için harikalar yaratabilir.

Antispazmodik ve Anti-inflamatuar

Papatyaların güçlü antispazmodik ve antiinflamatuar özellikleri mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketilen papatya çayı, irritabl bağırsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi problemlerden de kurtulmaya yardımcı olur.

Adet Ağrısını Giderir

Papatya çayının antienflamatuar doğası, bu kas gevşetici ilacı (ki bir tür kas gevşeticidir) şişkinlik, kramp, anksiyete, terleme, uyuyamama, ruh hali değişiklikleri gibi adet belirtileri ile baş etmede kadınlar için popüler bir seçimdir.

Rahat bir uyku için

Papatya çayı özellikle uyku apnesi ve huzursuz uyku ile mücadele eden kişiler için rahat bir uyku sağlayabilir. Sıcak bir fincan kafeinsiz papatya çayı içmek, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha canlı bir şekilde uyanmanıza yardımcı olabilir. Kadınlara, doğum sonrasında rahat bir uyku için tavsiye edilmektedir. Dahası, düzenli uyku Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Stres ve Anksiyeteyi Hafifletir

Papatya çayının en popüler kullanımlarından biri stres ve kaygıyı azaltmasıdır. İşyerinde uzun bir günün ardından, bu içeceğin sıcak ve yatıştırıcı doğası, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyelerini arttırmanıza yardımcı olabilir. Bu hormonlar, stres ve endişeyi başarılı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Ayrıca migren ve baş ağrılarında anında rahatlama sağlar. Aynı zamanda zihninizi yavaşlatırken ve klasik kaygı belirtilerini ortadan kaldırırken, günde 1-2 bardak papatya çayı kronik strese karşı önemli bir yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Papatya çayı içinde bulunan fenolik bileşikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Papatya çayı içinde bulunan diğer bileşikler de tıkanıklığı gidererek soğuk algınlığı, grip ve sinüzitle savaşır.

Mide rahatsızlıklarını tedavi eder

Hafif şişkinlikten tutun da irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarına kadar, mide rahatsızlıklarından müzdaripseniz, papatya çayı önemli bir yardımcı olabilir. Bağırsağınızın büküm yapısını kolaylaştıran, gazın ve daha düzgün bağırsak hareketlerinin geçişine izin veren antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca mide ülseri ağrılarını ve spazmlarını iyileştirir.

Alerjik reaksiyonları tedavi eder.

Papatya çayı, vücuttaki alerjenlere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bir antihistamin gibi çalışarak, vücuttaki bu alerjik reaksiyonları hafifletebilir.

Kanseri Önler

Papatyada bulunan antioksidant apigenin, göğüs kanseri, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahim kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerine karşı savaşır. Ayrıca tiroid kanseri gelişimini önler.

Kalp sağlığına iyi gelir

Papatya çayı, kan basıncını ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürerek kalbin sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca çeşitli kardiyovasküler sorunların ortaya çıkmasını önler.

Diyabet’i yönetir

Araştırmalar papatya çayının diyabet hastası insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Düşük kan şekeri seviyelerine yardım ederek ve kandaki insülin miktarını düzenleyerek, diyabeti yönetmenize yardımcı olur.

Osteoporozu önler

Papatya özü, kemikleri oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmaya, kemik yoğunluğunun artmasına ve böylece osteoporazdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Saç Bakımı

Papatya çayının tüm etkileyici özelliklerinin yanı sıra, birçok kullanıcı saçın görünümünü ve gücünü artırdığını iddia etmektedir. Antienflamatuar bileşenler saç derisindeki tahrişleri azaltırken, daha güçlü kimyasallar saç tellerinizi güçlendirir, kepekleri ortadan kaldırır ve genellikle saçlarınıza daha iyi, daha ipeksi bir görünüm verir.

Şişmanlıkla savaşır

Papatya çayı suyun, sıvıların ve diğer atıkların vücuttan temizlenmesine yardımcı olur, yani diüretik gibi davranır. Bu özellik sadece kilo kaybına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sindirimi artırır ve şişkinlikle savaşır.

Ağız sağlığı

Papatya çayı oral enfeksiyonlarla mücadele etme, diş çürüklerini önleme, diş ve diş etlerini koruma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, antienflamatuar özellikleri diş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Hemoroidleri tedavi eder

Papatya çayı, yatıştırıcı bir etki sağlamanın yanı sıra, hemoroid ve nöbetlerin tedavisine de yardımcı olur.

Yan etkiler

Papatya çayını her gün içmek iyi gelmeyebilir. Bu nedenle, bu çayı diyetinize eklemeden önce,Bahar nezlesi ve cilt iltihabına neden olan kanaryaotu ya da polen alerjilerine, alerjik reaksiyon veriyorsanız o zaman dikkat etmelisiniz. Gebe ve emziren kadınların papatya çayını aşırı tüketmelerinin düşük yapmaya neden olabileceği belirtilmektedir. Uyuşukluğa, göz tahrişine, kusmaya ve mide bulantısına da yol açabilir, bu nedenle her zaman aşırıya kaçmadan içebilirsiniz.

Kaynak : Organicfacts sitesinden çeviri yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.