Peynir nasıl saklanır?

2
3917
Peynir nasıl saklanır?
Peynir nasıl saklanır?

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden peynirin vitaminini ve lezzetini kaybetmemesi için bazı saklama kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Kalsiyum, protein, A,B,D,E vitaminleri açısından zengin olan peynir nasıl saklanır?

Peynir nasıl saklanır?

Peyniri saklama şekli peynir çeşidine göre değişir. Burada genel önlemlerden bahsedeceğiz.

Satın alırken bunlara dikkat edin

Peynir saklama işlemi satın alırken başlıyor. Peynir alırken, peynirin son kullanma tarihine, ambalajına dikkat ediniz. Ambalajda her hangi bir deforme, yırtılma olmaması gerekir.

Peyniri kendi suyunda saklayın

Peynirin ambalajını açtıktan sonra içinde bulunan peynir suyunu dökmeyin. Peyniri saklama kabına kendi suyuyla birlikte koyun, böylelikle peyniriniz küflenmeyecektir.

Kesme şeker koyun.

Aldığınız peynirin içerisine 1 adet kesme şeker koyun. Kesme şeker hem peynirin rutubetini alacaktır hem de tazeliğini koruyacaktır.

Peyniri havlu peçeteye ya da sirkeli bir havluya sarın

Peyniri havlu peçeteye sardıktan sonra buzdolabı poşetine yerleştirin. Havlu peçete peynirin hava ile temasını keserek küflenmesine engel olacaktır. Sirkeli bir havluya da sarabilirsiniz. Bunun için temiz bir havluyu sirkeli su ile ıslatıp peyniri havluya sarın ve bunun da üzerine streç filmi geçirin. Böylelikle peyniri uzun süre muhafaza edebileceksiniz.

Buzdolabının ısı ayarını yapın

Peynirin daha uzun süre saklanmasını sağlamak için buzdolabının ısı ayarının 2 ile 4 derece arasında olması gerekir. Ayrıca buzdolabında saklanan peynirin kapalı ve plastik olmayan bir kapta olmasına özen gösterin. Peyniri uzun süre saklayabilmek için buzluk ya da derin dondurucuya koymayın. Sebzelik bölümü peyniri saklamak için ideal bir yerdir.

Yenilen peyniri ayrı bir yerde saklayın

Peynir oda sıcaklığında kaldığında mantar üretir. Bu yüzden, yemek için ayırdığınız peynirler oda sıcaklığında kaldığından tekrar aynı saklama kabına koymayın. Ayrı olarak muhafaza edin. Oda sıcaklığında, tezgahta, sofrada bekletilmiş peynir tekrar ambalaj kabına koyulmamalıdır. Başka bir kapta içme suyuna biraz tuz ekleyerek muhafaza edebilirsiniz.

Peynir suyunu nasıl yaparsınız?

Özellikle beyaz peynir ambalajı açıldıktan sonra içme suyuna biraz tuz ilave ederek onun içinde saklanması gerekir. Beyaz peynir ve türevlerinin hava ile teması kesilmelidir. Eğer satın aldığınız peynirde hiç su yoksa ya da çok az su varsa peynir suyunu kendiniz yapın. Saklama kabına peyniri koyduktan sonra üzerini çok az geçecek kadar tuzlu içme suyu ekleyin.

Her peynir yıkanmaz

Beyaz peynir ve burgu dışındaki peynirlerin su ile temas etmemesine dikkat edin.

Plastik kap kullanmayın

Peyniri saklamak için plastik kap kullanmayın. Plastik insan sağlığına zararlı bir maddedir ve plastik yiyeceklerde mantar üreten bir maddedir. Bunun için cam, seramik ve metal kaplar kullanabilirsiniz. Farklı türdeki peynirler aynı kap içinde saklanmamalıdır.

Kars gravyeri nasıl saklanır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.