Süt Ve Ayrandan Tereyağı Yapımı Ve Tereyağı Yapmanın Püf Noktaları

1
11866

Evde Tereyağı Yapımı, Süt kaymağından tereyağı nasıl yapılır? (Video)

Sütten Tereyağı Yapımı Tarifi

Sütten Tereyağı Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 kilogramlık çiğ süt veya biriktirmiş olduğunuz kaymak

Sütten Tereyağı Tarifinin Yapılışı: Sütü bir tencereye alın ve kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Süt soğuduktan sonra buz dolabından bir gece bekletin. Bekletmenin amacı kaymağı daha fazla ve yoğun kıvamda çıksın diye. Bir gece bekletilen sütün kaymağını alın ve mikserle iyice çırpın. Yağ kaymaktan ayrılana kadar çırpma işlemine devam edin. Yağ elde edildikten sonra tülbent yardımı ile yağı alın ve varsa suyunu süzün top haline getirip suya tutun. Ve buz dolabın da muhafaza edebilirsiniz.

Not: Süt ve yoğurt kaymaklarını biriktirerek bu şekilde tereyağı yapabilirsiniz.

Ayrandan Tereyağı Tarifi

Ayrandan Tereyağı Tarifinin Malzemeleri

  • 5 kg tam yağlı yoğurt
  • 3 kg su

Ayrandan Tereyağı Tarifinin Yapılışı: Yayık makinesi varsa yayık makinesinde yoksa da mikserle veya ayran çırpma kabında yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bunlardan birine yoğurdu koyup içini suyu kontrollü ekledikten sonra çırpmaya başlayın. İlk etapta köpürecektir. Çırpma işlemi devam ettikçe göz göz yağ parçaları oluşmaya başlayacaktır. Bu işlemi yaparken sabırlı olmakta fayda var. Yağ parçaları oluştuğunu kıvamından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kevgir yardımıyla oluşan yağı alın ve tülbente koyup süzün top haline gelen yağı yıkayıp dolapta saklayın. Peki ayrandan tereyağı yapmanın püf noktaları nelerdir?

Ayrandan Tereyağı Yapmanın Püf Noktaları

  • Eğer ayran yapacaksanız mevsim şartlarına uygun olmak şartıyla suyun sıcak veya soğuk olması gerekmektedir. Yağın çıkmasında en en en önemli etken sudur.
  • Eğer kış günü ayran yapacaksanız suyunuz mutlaka kaynamaya yakın sıcaklıkta olmalıdır. Aksi halde saatlerce çırpsanız da ayrandan yağı elde etmeniz pek mümkün olmaz.
  • Ama yaz günü ayran yapacaksanız da durum tam tersi. Suyunuzun buz küpleriyle dolu olması gerekmektedir. Suyunuzu ya dolapta bekletmiş olmalısınız yada buz küplerini suyunuza katmalısınız. Yazın da ayranda ki yağ ancak bu şekilde çıkabilir.

Not:Bu saydığımız püf noktalar ayranda ki yağı çıkarabilmek içindir. Sadece ayran yapacaksanız sıcak su veya soğuk su fark etmez. İstediğiniz gibi yapabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Eğer kış GÜNÜ yoğurttan ayran tereyağ yapacaksanız ,çalkalayaçağınız yoğurt muhakkak oda sıcaklığında olmalı..yoksa köpük olur AMA yağ olmaz..illaki sıcak olacak..yazın ise TAM tersi…yazında sıcak olduğu için biraz soğuk şu veya buz eklemenin gerek.. kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.