Tarçının faydaları nelerdir?

0
1423
Tarçının faydaları
Tarçın

FDA, tarçını resmi bir ilaç olarak onaylamamıştır. Bu nedenle, aşağıda tarif edilen tarçının faydaları sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir hastalığın tedavisi, teşhisi veya iyileştirilmesi hakkında rehberlik sağlaması amaçlanmamıştır. Tarçını kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Diyabet düşmanı ve yağ yakıcı

Tarçın oldukça etkili doğal bir ilaçtır. Tarçın kan şekeri düzeylerini ve kolesterol seviyesini düşürebilir. Aynı zamanda tarçın kilo vermenize bile yardımcı olabilir. Tarçın fitokimyasal bakımından oldukça zengindir, bu nedenle kanseri önleme bakımından da yararlı olduğu belirtilmektedir. Tarçın, bazı tedavilerde kullanılan ve tedavinin etkisini arttıran bir besin takviyesidir.

Tarçın, küçümsenmiş bir tedavi yöntemi

Tarçın, tropikal tarçın ağacının kabuğudur. Tarçını elde etmek için tarçın ağacının dalları kesilir, iç kabuğu çıkarılır ve kurutulur. Eğer öğütülürse tarçın tozu elde edilir.

Tarçın birçok insan için cappuccino, sütlaç ve zencefilli kurabiye için bir baharattan başka bir şey değildir.

Tarçın eskiden altından daha değerliydi

Aslında tarçın doğal ilaçlarının en iyilerindendir. Tarçın bir zamanlar altından daha değerli görülüyordu. Mısırlı soylular onunla mumyalanıyor, karanfil ve suyla karıştırılarak bu şekilde vebadan kurtulmak için ortaçağdaki hastane odalarına konuluyordu. Tarçın ayak mantarından sindirim sistemi enfeksiyonlarına kadar hemen hemen her şeye karşı kullanılıyordu.

Bütün bunlar çok maceracı görünüyor değil mi? Uzun süren bilimsel araştırmalar tarçının antimikrobiyal etkisini doğrulamaktadır. Öyleki hiç kimse tarçının önceden neden bütün bu sorunların hepsinde başarılı bir şekilde kullanıldığını merak etme ihtiyacı bile hissetmiyor. -Sindirim sisteminin bakteriyel enfeksiyonlarında ya da mantar enfeksiyonlarında ayak pudrası olarak kullanılması- Ayak pudrası demişken, tarçın ayakkabı ya da ayakların üzerine serpildiğinde ter kokusunu alır.

Tarçın kan şekerini düzenler

Tarçının en ünlü ve büyüleyici etkisi kan şekerini düşürücü etkisidir. Tarçının bu özel etkisinin şu şekilde gerçekleştiği söyleniyor: Bilim adamları çeşitli gıdaların kan şekeri üzerindeki etkisini test etmek istediler. İçinde bayağı tarçın bulunan elmalı strudel de bu gıdalar arasındaydı.

Tabi ki araştırmacılar böyle bir tatlının kan şekeri seviyesini oldukça yükselteceğine eminlerdi. Ancak beklendiği gibi bu tatlı kan şekerini dramatik bir şekilde yükseltmedi.

Tarçının sağlık için 10 yararı

  1. Tarçının faydalarından biri, vücudun korunmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olan sağlıklı antioksidanlar içermesidir.
  2. Tarçın kullanımı kolesterol düzeyini düşürür. Trigliserit ve LDL kolesterolü yaklaşık % 25 oranında azaltır.
  3. Tarçın kullanmak ağzınızı ve dişlerinizi zararlı bakterilerden kurtarır.
  4. Tarçın kullanımı kilo kaybına yardımcı olur. Tarçın, kan şekerini düşürür, insülin seviyelerini kontrol eder ve sindirimi hızlandırır.
  5. Tarçın kullanımı sağlıklı antioksidanlar ve antibakteriyel nedeniyle soğuk algınlığına iyi gelir. Bu, tarçının ana faydalarından biridir.
  6. Tarçın kullanımı cildinize faydalı olabilir. Akne ve döküntülerin tedavisi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
  7. Tarçın tüketimi de mantar enfeksiyonlarına yardımcı olur. Tarçın, mantar enfeksiyonunu yenen anti-mantar mekanizmalarına sahiptir.
  8. Tarçın kullanımı, tip 1 HIV ile savaşmaya yardımcı olur. HIV’in vücuttaki hücreleri enfekte etmesini önler.
  9. Tarçın tüketimi, kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur.
  10. Başka bir sağlık yararı, tarçın kanserle savaşmaya yardımcı olan anti-kanser etkilerine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.