Umaç helvası (Kars helvası) tarifi, umaç helvası nasıl yapılır?

0
3152
Umaç Helvası
Umaç Helvası

Umaç helvası tarifi

Umaç Helvası Hakkında Kısa Bilgi

Umaç helvası Kars yöresine ait bir tür tatlıdır. Umaç helvası genellikle kış aylarında yapılır ve enerji verir. Kars’ta çoğunlukla yemeklerin ardından bu helva yenir. Un helvasına benziyor ama yapımında süt de kullanılıyor. Un helvası sevenlerin kesinlikle denemeleri gereken bir lezzet!!!

Umaç helvasının Malzemeleri

  • 3 su bardağı elenmiş un
  • 1 çay bardağı soğuk süt
  • 300 gr tereyağı
Kızartmak için
  • Sıvı yağ
Şerbeti için
  • 2,5 su bardağı şeker
  • 2,5 su bardağı su

Umaç Helvasının hazırlanışı

Öncelikle şerbeti kaynatacağız. Bunun için bir tencereye su ve şekeri koyup kaynatıyoruz. 7-8 dakika kaynayan şerbetin içine 2 damla limon suyu damlatıyoruz. Şerbet kaynadıktan sonra ocaktan alıp soğuması için bekletiyoruz. Derin bir kabın içerisine unu koyup, üzerine bir miktar süt döküyoruz ve ovalamaya başlıyoruz. Süt ve unu ovalarken bir yandan da kalan sütü yavaş yavaş dökmeye devam ediyoruz. Un, ıslak kum haline gelmişse kıvamı tutturmuşuz demektir. Tarhana görünümünde olacak. Eğer unun içerisinde iri parçalar kaldıysa bu iri parçaları elek yardımı ile ayrıştıralım. Bunları daha sonra kullanacağız.

Derin bir tencerede yağı eritelim. Kısık ateşte hazırlamış olduğumuz unu içerisine ilave edelim. Unun rengi kahverengi olana kadar 15-20 dakika sürekli karıştıralım. Kavurma işlemi bittikten sonra ayrı bir tavada ayırmış olduğumuz iri parçaları da kavuralım ve önceden kavurmuş olduğumuz una ilave edelim. Son olarak şerbeti azar azar una ilave edelim. Şerbeti ilave ederken karıştırma işlemini de aynı zamanda yapıyoruz ve şerbetin tamamını una yedirelim.

Helvamız servise hazırdır. Dondurma ve ceviz içiyle birlikte servis edebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.