Yumurta kabuğunun kullanım alanları ve faydaları

0
1538
Yumurta kabuğu
Yumurta kabuğu

Yumurta kabuğu güzellik ürünü yani kozmetik için mükemmel bir üründür. Yumurta kabuğu toz haline getirilip oje ile karıştırıldığında tırnakları güçlendirir.

Birçok insan yumurta kabuğunu hiç düşünmeden çöpe atar. Ancak, yumurta kabuğunun şaşırtıcı derecede birçok kullanım alanı var. Bu yazımızda yumurta kabuğunun faydaları ve kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Yumurta kabuğu hakkında bilmeniz gerekenler

Yumurta kabukları temel olarak birçok antasitin (mide asiditesini nötralize etmek için kullanılan bir ilacın) ana bileşeni olan kalsiyum karbonattan oluşur. Orta büyüklükteki her yumurta kabuğu yaklaşık 750 – 800 mg kalsiyum içerir. Kabuk, bir yumurtanın toplam ağırlığının yaklaşık % 9 ila 12’sini oluşturur. Yumurta kabuğu, oksijenin girmesine ve karbondioksit ve nemin çıkmasına izin veren gözeneklere sahiptir.

Yumurta kabuğunun rengi tavuğun ırkına bağlıdır, tavuğun tüy rengi çok önemli değildir.

Yumurta kabuğu ne için kullanılabilir?

Doğal bandaj

Yumurta kabuğunun ince zarı küçük kesik ve çiziklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Küçük çaptaki yaralanmalarınızda yumurtanın ince zarını yaranın üstüne koyabilirsiniz.

Kahveye daha iyi bir tat verir

Kahve ile yumurta kabuğunu birlikte pişirirseniz (ki bu yüzyıllar önce yapılmıştır), kahve daha az acı olacaktır. Kabuklar öncesinde iyice yıkanmalıdır, kahveyi servis etmeden önce süzmeniz gerekir.

Bahçenizdeki sinir bozucu haşaratları kovar

Salyangoz gibi yumuşakçalar ufalanmış yumurta kabuklarına yaklaşmaz, böylece bitkilerinizi bu sinir bozucu haşerelerden koruyabilirsiniz.

Domates için kalsiyum

Bahçeniz varsa, domates çubuklarının ağır meyveleri tutacak kadar güçlü olmadığından emin olabilirsiniz. Deneyimli bahçıvanlar genellikle bu sorunu ortadan kaldırmak için yumurta kabuklarını toprağa karıştırırlar.

Yemeklerde

Birçok kişi kalsiyumdan dolayı yumurta kabuğu yer. Bunun için yumurta kabukları öğütülür ve çeşitli yemeklerde kullanılır. Bunları çorba, tatlı, sos, salata vb. yemeklerde kullanabilirsiniz. Yemeğin tadı değişmez, ancak kemikleri güçlendirir.

Küçük bitkiler için yararlıdır

Bahçede küçük bitkileri dikmeye başlarsanız, toprağı domateste olduğu gibi yumurta kabuklarıyla karıştırabilirsiniz. Ayrıca onları çiçek tarhları arasına serpiştirebilir ya da gübre yığınlarında kullanabilirsiniz.

Yemek artıklarının temizlenmesi

Yumurta kabuğu tencere diplerine yapışmış kalıntıları temizlemek için harika bir araçtır. Böylece bulaşıkları yıkarken yumurta kabuğu kullanabilirsiniz.

Güçlü tırnaklar

Yumurtanın kabuğunu oje ile karıştırabilirsiniz. Bu, zayıf, kırılgan tırnakları güçlendirir.

Kırışıklıkları giderir

Buz küpü kalıplarında yumurta kabuğunu dondurun. Yumurta kabuğunun tozunu dondurup, kırışıklıkları azaltmak amacıyla yüzünüzü ovalamak için kullanabilirsiniz.

Yüze maske yapmak için

Yumurta kabuğunu havanda dövün, daha sonra yumurtanın beyazıyla karıştırın. Bu sağlıklı, sıkı bir cilt için mükemmel bir maskedir. Maske kuruduğunda, su ile durulayın.

Cilt tahrişlerini giderir

Bir kaba biraz elma sirkesi ve bir yumurta kabuğu koyun ve birkaç gün bekletin. Bu karışımla kırmızı veya kaşıntılı lekeleri ovabilirsiniz. Anında bir iyileşme hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.